Para Yönetiminde Yapılan Hatalar Nelerdir?

Para Yönetiminde Yapılan Hatalar Nelerdir?

Para Yönetiminde Yapılan Hatalar Nelerdir?

Para yönetimlerinde sıklıkla yapılan hatalarla karşılaşır ve paranın doğru bir şekilde değerlendirilemediği görürüz. İnsanlar gelirleriyle doğru orantılı olarak harcama yapmadıkları zaman, ellerindeki imkanlar sınırsızmış gibi bir hisse kapılarak para yönetimi konusunda birçok hataya düşebilirler. Bu konuda kaçınmanız gereken birtakım hususları yazımızda derledik.

Bütçe Ayarlamalarınızı ve Harcamalarınızı Doğru Şekilde Düzenleyin

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, aylık yapmak yerine yıllık olarak bütçe oluşturmak çok daha avantajlıdır. Çünkü yıllık tahminlerde bireyler kendilerine daha az güvendiklerinden, ekstra harcamaları daha çok yaparlar. Gelirin belirli bir bölümünün biriktirilmemesi durumunda bireylerin finansal konularda ilerlemeleri de mümkün olmayacaktır. Fakat çoğu insan ev harcamaları nedeniyle para yönetiminde yanlış adımları izlerler. Gelirin 1/3’ünden fazlasını ev için harcamalarında kullanmamak iyi bir planın temelidir.

Kariyer yatırımı yaparken, ucuz opsiyonları değil de ihtiyacı karşılayacak olan seçenekleri pahalı bile olsalar bu bağlamda tercih etmek gerekir. Bu durum kariyerdeki hedeflenen noktalara ulaşılmasını da sağlayacaktır. Kredi kartları tarafından sunulan ekstralar ve bonus kampanyaları kulağa güzel gelse bile, normalde yapılacak olan harcamaları aşmaya neden olabiliyor. Ekonomistler tarafından ‘alıma ivme kazandırmak’ şeklinde tanımlanan bu durumu aşmak da kredi kartı kullanımının azaltılmasıyla mümkün olacaktır.

Aşırı Borçtan Kaçınmak ve Yatırımları Doğru Şekilde Ayarlamak

Çalışan bireylerin geneline bakıldığı zaman, 36 yaşına ulaşmamış bir bireyin 5-10 defa iş değiştirdiği gözlemlenebiliyor. Kimi iş değişiklikleri bireylerin kendi talebiyle gerçekleşirken, kimisi de işten çıkarılma nedeniyle bu duruma maruz kalıyor. İş değişikliklerinde borçlanmamak adına acil durum fonları oluşturulmalı ve ekstra gelir kaynaklarının araştırılması gerekebilir.

Aşırı tutarlarda borçlanmak bireyleri finansal olarak felakete sürükleyeceği için, borçlanmaktan kaçınmak yerinde bir karar olacaktır. Yatırımları doğru olarak dağıtmak ve bu dağıtımları doğru şekilde takip etmek de para yönetiminin unsurları arasında sayılabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?