Mortgage’a Başvurmak İçin Hangi Belgeler Gereklidir?

Mortgage’a Başvurmak İçin Hangi Belgeler Gereklidir?

Mortgage’a Başvurmak İçin Hangi Belgeler Gereklidir?

Konut kredilerine banka şubeleri üzerinden başvuracak olan kişilerden bazı belgeler istenecektir. Kişiler başvurularını internet üzerinden ya da SMS yoluyla yaptıktan sonra banka şubelerine davet edilerek bu belgeleri temin etmesi istenir. Hiçbir banka bu belgeleri eksiksiz şekilde almadan kredi başvurusunu onaylamaz.

Nüfus Cüzdanı

Konut kredisi başvurularında banka ilk olarak kişinin nüfus cüzdanını talep eder. Böylece kişinin kredi sicili hakkında gerekli incelemeler yapılabilir. Başvuru döneminde kimliğini kaybetmiş olan kişiler, sürücü belgesi ya da pasaportunu da bankaya verebilir.

Gelir Belgesi

Konut kredilerinde banka başvuruyu yapacak kişiden çalışma durumuna göre gelir belgesi ister. Bu belgeyi çalıştığınız şirket ya da kurum aracılığıyla alabilirsiniz. Bu aşamada emekli olan kişiler ise emekli olduklarını gösteren belgeyi ya da emekli maaşlarının yattığı banka hesap cüzdanının fotokopisini bankaya beyan edebilir. Serbest meslek mensubu olan kişiler ise bağlı oldukları meslek kuruluşundan olan üyelik belgesinin fotokopisini bankaya vermek durumundadır.

Satın Alınacak Eve Ait Tapu Belgesi

Konut kredilerine başvurmadan önce mutlaka satın alınacak evin belirlenmesi gerekiyor. Çünkü başvuru aşamasında banka, bu eve ait tapunun fotokopisini sizlerden ister. Yani bankalar verdiği kredinin yalnızca konut satın alımında kullanılmasını ister. Bu açıdan başvuruda ilgili evin tapusunu fotokopi şeklinde bankaya vermeniz gerekiyor.

Başvuru Formu

Başvuru formu direkt olarak bankalardan alınan bir evraktır. Bu evrakta başvurmak istediğiniz kredi türü ve miktarı gibi bilgileri doldurarak bankaya geri vermeniz isteniyor. Bahsettiğimiz bu belgeler konut kredileri başvurularında temel olarak istenen belgelerdir. Genel olarak bu belgeleri bankaya vermeniz yeterli olacaktır. Ancak bununla beraber bankanızın gerek görmesi durumunda bazı ek belgeler talep edebileceğini de unutmayın. Kredi başvurusunu yapan kişi aynı şekilde bu belgeleri bankaya teslim etmekle yükümlüdür. Aksi durumda kredi başvurusu dikkate alınmayacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?