Mortgage Ödemeleri İçin Alternatifler

Mortgage Ödemeleri İçin Alternatifler

Mortgage Ödemeleri İçin Alternatifler

Konut kredilerinde aylık vade tutarları oldukça yüksek olduğu için geri ödemesi insanları daha çok zorlayabiliyor. Bu açıdan bazı alternatif ödeme şekillerini kullanarak kredi ödeme günlerinde daha rahat edebilirsiniz. Bu alternatif yolları kullanabilmek için öncelikle kişilerin aylık bütçesini doğru tanıması ve doğru yönetebilmesi gerekir.

Balon Ödemeli Kredi

Balon ödeme, doğru kullanıldığı zaman konut kredilerinde önemli bir kolaylık sağlayabiliyor. Balon ödemeli krediler belirli dönemlerde bankaya ödeme yapılarak hazırlanıyor. Burada taksit tutarı ve aralığı tamamen kişinin bütçesine göre belirleniyor. Bu bakımdan doğru bir strateji ile hareket edilirse balon ödeme ile konut kredilerinde herhangi bir ödeme zorluğu çekmeniz mümkün değildir.

Artan/Azalan Taksitli Konut Kredisi

Bankaların sunduğu ödeme şekline göre ise bankaya ödediğiniz kredi tutarı ileriki dönemlerde artabilir ya da düşebilir. Azalan taksitli kredilerde başlangıçta yüksek miktarlar ödenir ve aylık ödemeler ilerleyen süreçte düşer. Artan taksitli kredilerde ise düşük miktarlı ödemelerle başlanır ve kredinin aylık tutarı daha sonradan artar. Bu ödeme avantajından doğru bir şekilde faydalanabilmek için kişilerin maddi anlamda önünü görebilmesi gerekir. Örneğin, krediyi çektiğiniz dönemde maddi anlamda biraz çalkantılı bir dönemde olabilirsiniz. Bu durumda artan taksitli konut kredisini kullanabilirsiniz. Böylece maddi sıkıntınız olduğu dönemde aylık vadeleri düşük öderken maddi açıdan kendinizi biraz daha toparladığınız zaman kredinin tutarını yüksek ödeyebilirsiniz.

Sabit Faizli Konut Kredisi

Aylık gelirinizde hiçbir azalma ve yükselme olmayacağını düşünüyorsanız sizler için en avantajlı ödeme şekli sabit faizli krediler olacaktır. Bu kredi türünde krediniz bitene kadar uygulanan faiz ve aylık ödenen tutar aynı kalır. Böylece aylık vadelerin değişmesi ya da faiz oranlarının yükselmesi gibi sorunlarla da uğraşmamış olursunuz.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
mortgage ödemeleri

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?