Kredi Borcu Olan Biri Kefil Olabilir Mi?

Kredi Borcu Olan Biri Kefil Olabilir Mi?

Kredi Borcu Olan Biri Kefil Olabilir Mi?

Nakit durumumuzun yetersiz olduğu durumlarda yakın çevremizden de para ihtiyacımızı karşılayamadığımız durumlarda hepimizin adresi olan ilk durak bankalardır. Peki bankaların tercih edilme sebeplerinin neredeyse en önemli sebebi olan bu kredi nedir? Kredi verilen miktar üzerinden her türlü koşul hesabı yapılıp geri ödemek şartıyla bireysel veya kurumsal müşterilere verilen bankacılık hizmetidir. Satın alma gücü olarak da nitelendirilebilir. Nakdi ve gayri nakdi olarak iki çeşitte el alınır. Nakdi krediler paranın nakit olarak kullanılmasıdır, aldığınız parayı ardından faiziyle beraber bankaya geri ödersiniz, gayri nakdi krediler ise nakit olmayan ancak parasal destek verildiğini ifade eden teminat mektubu referans mektupları ve benzeri şeklindedir.

Kredi Notu Nedir?

Geçmişte yapmış olduğunuz tüm parasal işlemlerin ortak bir çatı altında toplanıp analiz edilmesi ile ortaya çıkan derecelendirme sistemidir. Ülkemizde Kredi Kayıt Bürosu tarafından kredi notunuz belirlenir.

1 – 699 (En Riskli)

700 – 1099 (Orta Riskli)

1100 – 1499 (Az Riskli)

1500 – 1699 (İyi)

1700 – 1900 (Çok İyi)

şeklinde bir puanlama sistemi uygulanır. En riskli kısmında bulunan bir kişinin kredi alması mümkün değildir bu ve bunun gibi durumlarda banka sizden kefil ister. Kredinin altına imza atan kefil borcun ödenmemesi halinde borçlu duruma düşecektir.

Kredi Notunuzu Sorgulamak için tıklayınız

 

Kefil Olabilme Şartları Nelerdir?

Kefil olan kişinin kredi borcunu ödeyebilecek düzeyde gelirinin olması, kredi notunun yüksek olması, aylık gelirinin ispat edebilmesi, yasal takip sürecinde olmaması gerekmektedir.

Kredi Borcu Olan Kefil

Yukarıda belirtilen şartları yerine getiren kişiler kredi borcu olsa dahi o borcu ödeyecek mali duruma sahip ise düzenli bir şekilde borçlarını ödüyor ise kredi borcu olsa bile bir başkasına kredi çekmesi için kefil olabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?