Konut Kredisi Nasıl Hesaplanmaktadır?

Konut Kredisi Nasıl Hesaplanmaktadır?

Konut Kredisi Nasıl Hesaplanmaktadır?

Konut kullanmak istiyorsunuz ancak; konut kredisinin nasıl hesaplandığını mı bilmiyorsunuz, öncelikli olarak bilinmesi gereken konut fiyatının ne kadarına kadar kredi kullanacağınız ve kredinin geri ödeme şartlarının neler olacağıdır. Bilinmesi gereken Türk bankacılık piyasasında konut finansman yöntemi olarak normal konut kredisi ve ipotekli konut kredisi seçeneklerinin bulunduğudur.

Taksitler Nasıl hesaplanır?

Bankaların İnternet siteleri üzerinden ya da kredi hesaplama programları üzerinden kredinizi kendiniz hesaplayacak sanız, ilk olarak gelen menü den istediğiniz kredi tutarını veya ödeyebileceğiniz aylık taksit tutarını girin, daha sonra krediyi hangi vadede ödeyeceğinizi ay olarak seçin böylece alabileceğiniz toplam kredi miktarını ve geri ödemede ne kadar bir tutar ödeneceğini belirlemiş olursunuz.

İpotekli Kredimi Konut Kredisi mi?

Türkiye konut piyasasında konut finansmanı iki şekilde yapılır birinci yöntem normal konut kredisidir, Tüketici sahip olduğu konutun teminat gösterilmesi ile verilen kredidir bu kredilendirme türünde tüketicinin konutu banka teminatına alınır ve tüketici evinin piyasa değeri kadar kredi kullanır ve belirlenen vade de bankaya ödemelerini yapar ödemeler tamamlandığında mülk üzerindeki banka teminatı kalkar.

İpotekli Konut kredisi

Bu kredilendirme modelinde tüketici konutun sahibi değildir başka bir şahıstan konutu Bankadan kullandığı kredi ile alır borç bitimine kadar banka konut üzerinde ipotek uygular borç bitiminde konut tapusu ile tüketiciye devredilir. ipotekli konut kredisinde Tüketici alacağı konutun fiyatının maksimum %75 i tutarında kredi kullanabilir %25 i oluşturan bölümün ise tüketici de nakit olarak bulunması gerekir

İpotekli konut kredisinin normal konut kredisine gör avantajı 10 -20 yıl gibi uzun vadelerde ve daha uygun faiz oranları ile kullanılabilmesidir. Konut kredisi kullanırken bankaların sunduğu kredi koşulları dikkatli bir şekilde araştırmalıdır unutulmamalı ki konut kredisi uzun vadeli bir finansman modeli.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?