Konut Kredisi Başvurularında Aylık Gelir Durumunun Önemi

Konut Kredisi Başvurularında Aylık Gelir Durumunun Önemi

Konut Kredisi Başvurularında Aylık Gelir Durumunun Önemi

Gelir durumunuz çok yüksek seviyelerde olmasa bile bankalardan ihtiyaç kredilerine başvurabilirsiniz. Örneğin; aylık 1500 TL geliri olan birisi bankaya başvurarak 5000 TL civarında kredi çekebilir. Ancak konut kredileri miktar olarak genel anlamda 50 bin TL ile 100 bin TL değerinde olduğu için, bankalar gelir durumunun her zaman daha yüksek olmasını ister. Daha net bir ifadeyle, alacağınız konut kredilerinin aylık ödemeleri 1000 TL ile 1500 TL arasında olur. Yani aylık 1500 TL maaş alan birisinin bu kredinin vadelerini karşılaması imkânsızdır. Bankalar bu anlamda bu tarz bir gelire sahip olanlara kredi kullandırmıyor. Genel olarak konut kredisi çekebilmek için maaşınızın en az 3000 TL civarından başlaması gerekir. Elbette gelir durumunuzun yüksek olması da başlı başına yeterli olmayacaktır.

Konut Kredilerinde Aranan Şartlar

Gelir durumu konut kredilerinde en temel aranan şarttır. Bunun dışında konut kredilerindeki en önemli şart ise kişinin kredi sicilinin iyi olmasıdır. Bu anlamda kişinin kredi notu düşükse, bankalardan kırmızı kalem yemiş ya da kara listeye düşmüşse, hiçbir şekilde kredi çekemeyecektir. Üstelik ipotek ve kefil belirtmeniz bankaya bu anlamda teminat da sağlamayabilir. Çünkü konut kredi ile eş değerde olabilecek taşınmazları bulabilmek de elbette zor oluyor. Kaldı ki kredi notu düşük olan kişiler genel olarak maddi zorluklar çeken kişiler olduğu için, bankaya yüksek değerli bir ipotek belirtmeleri de düşük ihtimaldir.

Bunun dışında konut kredilerinde kredi notunuz düşük olmasa bile banka sizlerden teminat ya da kefil isteyebilir. Ayrıca kredi başvurularında sizlerden istenen belgeleri de eksiksiz olarak bankaya beyan etmeniz gerekiyor. Bu aşamada satın alınacak eve ait tapunun fotokopisi de banka tarafından istenir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?