Katılım Bankası Caiz Mi Günah Mı?

Katılım Bankası Caiz Mi Günah Mı?

Katılım Bankası Caiz Mi Günah Mı?

Kar payı sistemde kar ve zararda ortak bir birey için bir kişiyle ortak olmuş gibidir.

Helal olan bir şeye haram demek ve ya haram olan bir şeye helal demek uygun değildir, haramdır, caiz değildir, yasaktır. Bu bankalar biz işlerimize faiz karıştırmıyoruz dedikleri halde faizli iş yaparsalar normal olarak onlara “faizsiz ve ya İslami” demek elbette yanlış olacaktır. Ancak katılım bankaları faizli kredi vermiyorlar yani mevzuat gereği başka bankalar gibi doğrudan faizli kredi veremezler.

Bugünkü şartlarda 2005 tarihinde banka gibi çalışma fırsatı da verildi. Şu anki yasalara göre isterseler faizsiz işlem yapabilirler isteseler de yüzde yüz faizli işlem yapabilirler.

Katılım bankalarına para yatıran kişiler genel olarak murabaha denilen bir yöntemle paralarını çalıştırıyorlar. Bu bankalar dinin meşru gördüğü alanlarda faaliyet gösteriyorlar. Bunlar hiç bir zaman dinin haram kıldığı şeyleri temin ederek para kazanmıyorlar. İki türlü hesap var katılım ve emanet hesabı olmak üzere emanet hesapta para yatırılır kurum bu parayı işler fakat kişiye kar payı vermez fakat katılım hesabında yine kurum parayı işler kar elde eder ve bu elde ettiği kardan bir miktarını müşteriye verir. Bu İslam hukukuna göre helal bir kazançtır.

Katılım Bankalarına Para Yatırmak Caiz Midir?

Ülkemizde kar zarar ortaklığı esasına göre çalıştığını ifade eden bankalarımız mevcuttur. Bunlar müşterilerin vadeli olarak yatırdıkları paraları ticari faaliyetlerde kullandıklarını ve bundan kar ettiklerini belirtiyorlar. Elde edilen karın belli bir kısmını müşterinin hesabına yatırdıklarını beyan ediyorlar. Bu beyanları doğrultusunda haramdan uzak, faizle bağlantılı olmamak şartıyla devam işlemleri ediyorsa bu gibi bankalara para yatırmakta veya bu bankaların vereceği kar payını almakta herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?