Halkbankası İban No Kaç Öğrenme Sorgulama

Halkbankası İban No Kaç Öğrenme Sorgulama

IBAN numarasının diğer adı Uluslararası Banka Hesap numarası olarak geçer, IBAN numarası bizim alışverişlerimizi daha hızlı, daha güvenli daha ucuz yollarla yapabilmemizi sağlar. Ayrıca uluslararası olmasının da avantajları vardır. IBAN numaraları her banka da yeni bir hesap açtığınızda size verilmektedir.TR ile başlar ve devamında rakamlar vardır.

Türkiye’de IBAN Kullanılmaya Başlanması

Türkiye’de 2008 yılında TCMB tarafından konuşulmaya başlanan IBAN numaraları,1 Ocak 2010 yılında kullanılmaya başlanmıştır. Eskiden banka hesabı olanların bankalarındaki hesap numaraları IBAN numarasına dönüştürülmüştür. Yeni hesap açtıracak olanlar için ise 1 Ocak 2010 yılından sonra hesap numaraları IBAN’a dönüşmüş olarak veriliyor. Havale, EFT, virman gibi para transferlerinin hepsinde bu numara kullanılıyor. T.C Merkez Bankasının kararına göre 1 Ocak 2010 yılından itibaren de IBAN kullanmak zorunlu bir hal alıyor. Kredi kartı hesabına IBAN verilmez bu nedenle yapılan transferlerde de kullanılamıyor. Ayrıca isme yapılan transferlerde de IBAN kullanılamıyor.

IBAN Nelerden Oluşur?

IBAN uluslararası bir hesap olduğu için ilk 2 hanesi ülke kodu, sonrasında 2 basamak kontrol kodu, sonrasında 5 hanelik banka kodu, sonrasında 1 hanelik rezerv kodu ve 16 hanelik hesap numarasından oluşmaktadır. Toplam 26 hanedir. Halkbank sitesinde verilen

IBAN Kullanmanın Avantajları

IBAN kullanmak, yaptığınız alışverişlerde havale, EFT, virmanlarda sizlere hızlı ve maliyeti düşük imkanlar sunar. Ayrıca IBAN kullanımında yanlış para gönderimi gibi yapılabilecek hatalarda ortadan kalkmaktadır.

Halkbank IBAN Nasıl Öğrenilir?

Halkbank IBAN öğrenmek için Halkbank internet sitesine girerek, IBAN seçeneğini açıyorsunuz oradan, IBAN kontrol sekmesine giriyorsunuz. Orada IBAN No Kontrol, IBAN Hesaplama ve hesap numarası seçenekleriyle karşılaşıyorsunuz. IBAN hesaplamak için şubeniz ve hesap numaranızı giriyor ve öğreniyorsunuz veya bildiğiniz IBAN doğru mu kontrol ettiriyorsunuz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?