Ev Sahibi Olmak Mı Yoksa Kiracı Olup Para Biriktirmek Mi?

Ev Sahibi Olmak Mı Yoksa Kiracı Olup Para Biriktirmek Mi?

Ev Sahibi Olmak Mı Yoksa Kiracı Olup Para Biriktirmek Mi?

Bankalar özellikle konut kredilerini çok çeşitlendirmiş ve bu anlamda insanlara ev sahibi olmaları için geniş imkânlar yaratmaya çalışmıştır. Bu anlamda elbette ev sahibi olmayan insanlar da, bir anlamda ikilemde kalmışlardır. Kirada oturmak ve kredi çekip ev sahibi olmak arasında kalan insanlar için özellikle bankaların büyük girişimleri oluyor. Bu durumu değerlendirmek için öncelikle günümüz kira oranları ile konut kredilerinin arasındaki miktar durumuna bakmak gerekir.

Kira fiyatlarının oldukça yükseldiği şu dönemde insanlar için daha doğru adım, kredi çekerek ev sahibi olmak olacaktır. Çünkü kirada oturarak para biriktirmek isteyen insanlar için, bu durum mecburiyet arz etmediği için süreç oldukça yavaş ilerler. Oysa konut kredisi çektiğiniz zaman aylık vadeleri her şekilde ödemeniz gerekir ve vadeler bittikten sonra da ev sahibi olma şansları olur. Ancak kirada oturan ve para biriktirerek ev sahibi olmak isteyen insanlar için bu durum daha uzun bir zaman dilimi alır.

Konut Kredisi Ödemek İle Kira Ödemek Arasında Fark Var mıdır?

Gerçekçi olmak gerekirse konut kredisi aldıktan sonra birkaç yıl içerisinde bir ev sahibi olabilirsiniz. Oysa kirada oturarak ev sahibi olmanız ise çok daha uzun yıllar alır. Kaldı ki artık konut kredilerinin aylık vadeleri ile kiracıların ödediği aylık kiralar arasında büyük bir uçurum yok. Özellikle metropollerde ödenen aylık kiraların artık 700 TL ile 1000 TL seviyelerine ulaştığını görüyoruz.

Konut kredilerinin de aylık vadelerinin ortalama olarak 1000 TL civarında seyrettiğini düşünecek olursak, arada ödeme kolaylığı açısından bir fark bulunmuyor. Üstelik bankalar bu anlamda faiz oranlarını ve diğer seçeneklerin artık daha mümkün seviyelere indirmeye başlıyor. Bu açıdan sahibi olmadığınız bir eve aylık kira ödemektense, kredi çekerek kendi evinizin borcunu ödemek daha makul olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?